Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalLatest imagesAramaKayıt OlFlash’ta Action Script 9927radyoGiriş yap

Flash’ta Action Script

2 posters
YazarMesaj
ExaLTeD_Gs
Administratör
Administratör
ExaLTeD_Gs

Erkek Mesaj Sayısı : 2513
İş/Hobiler : Bilişim
<FONT color=orange><B><center>Ka :
Flash’ta Action Script Left_bar_bleue75 / 10075 / 100Flash’ta Action Script Right_bar_bleue

Flash’ta Action Script Empty
MesajKonu: Flash’ta Action Script   Flash’ta Action Script Icon_minitime1Salı Kas. 11, 2008 11:09 pm

Flash’ta Action Script kodları olmadan bir metine nasıl shadow efekti uygulanacağını öğreneceksiniz. Çok hoş bir efekt , eğer biraz flash bilginiz varsa kolayca uygulayabilirsiniz.

Download :
Flash’ta Action Script Download_manager shadow.fla Flash’ta Action Script Download_manager shadow.swf
Adım 1

Flash’ta aşağıdaki özelliklerde bir sayfa açın . Sayfa ayarları için , Ctrl+J tuşunu kullanabilirsiniz.

Flash’ta Action Script Shadow1

Adım 2
Text Tool (A) ile yazınızı yazın.
Flash’ta Action Script Shadow2

Adım 3
Layer 1’i tıklayın ve bir kopyasını (CTRL+C) alın , layer 1’ı kilitleyin ,Layer 1 üzerine yeni bir layer ekleyin ve ismini “ Shadow “ vererek Ctrl+Shift+V ile kopya layer’ı buraya yapıştırın.

Flash’ta Action Script Shadow3

Adım 4
"Shadow" ‘ı tıklayın ve yön tuşlarıyla ya da mouse’u aşağı çekerek yazınızın kopyasını alın.
Taşıma sırasında SHIFT tuşuna basılı tutatarak simetriği sağlamış olursunuz.

Adım 5

Taşıdığınız text’i seçin, Free Transform Tool (Q) komutu ile şekildeki gibi yazını tersini alın.

Flash’ta Action Script Shadow4

Adım 6
Lock Shadow layer’ı kilitleyin. layer 1 ‘ın kilidini açın ve yazınızı seçerek F8 (Convert to symbol) tuşuna basın. Şekildeki işlemleri yapın ve OK butonun basın.

Flash’ta Action Script Shadow5

Adım 7
Yeni Movie Clip nesnesini çift tıklayın. Nesne seçili iken Ctrl+B (Break Apart) komutunu verin bu şekilde yazımızı harflere parçalamış olacaz.
Daha sonra Modify - Timeline - Distribute to Layers (Ctrl+Shift+D) komutunu verin. Timeline pencereniz aşağıdaki görüntüye sahip olacak.

Flash’ta Action Script Shadow6

Şimdi Layer 1’ı seçin ve daha kullanmayacağımız için silin.

Adım 8
Yazının ilk harfini seçin ve F8’e basın. Şekildeki işlemleri yapın ve OK butonun basın.

Flash’ta Action Script Shadow7

Bu işlemi bütün harfler için uygulayın.

Adım 9
Layer C üzerinde 5.frame’e tıklayın ( Yazıdaki ilk harfe ) ve F6 ‘ya basın. Sonra 10.frame’e tıklayarak tekrar F6 uygulayın. 5.frame’e geri dönerek C harfini seçin ve yön tuşları ile çok az yukarı taşıyın.

Adım 10
Layer C’ı tıklayarak seçin, Properties Panel’de (Ctrl+F3) aşağıdaki işlemi uygulayın.

Flash’ta Action Script Shadow13

Adım 11

9. ve 10. adımda yapılan işlemleri tüm harfler için uygulayın, fakat her seferinde bir önceki harften 3 frame sonra başlayın. İkinci harfi 3.frame’den başlatın, üçüncü harfi 6.frame’den ……… Şekile bakın!

Flash’ta Action Script Shadow8

Bu aşamada CTRL + Enter ile animasyona bakabilirsiniz.

Adım 12
Scene 1 yani sahne 1 ‘e geri dönün.
Flash’ta Action Script Shadow9

Layer 1’i kitleyip , Layer Shadow’u açın ve onu seçerek F8’e basın ve şekildeki işlemleri yapın.

Flash’ta Action Script Shadow10

Adım 13

Yeni Movie Clip’i seçerek Properties Panel’de aşağıdaki ayarları uygulayın.
Flash’ta Action Script Shadow11
Görüntü aşağıdaki gibi olacaktır:

Flash’ta Action Script Shadow12

Adım 14
Yeni Movie Clip (Shadow)’e çift tıklayın , önce Ctrl+B (Break apart) sonra Ctrl+Shift+D (Distribute to layers) tuşlarına basın. Layer 1’ı seçin ve silin.Layer’ın 5.frame’ıne tıklayın ve F6 yapın.Daha sonra , 10.frame’e tıklayarak tekrar F6 uygulayın. 5.frame’e geri dönerek T harfini seçin ve yön tuşları ile çok az aşağı taşıyın.

Adım 15
Layer C’ı tıklayark seçin, Properties Panel’de (Ctrl+F3) aşağıdaki işlemi uygulayın

Flash’ta Action Script Shadow7

13 ve 14 adımları tüm harflere uygulayın. İkinci harfi 3.frame’den başlatın, üçüncü harfi 6.frame’den ……… Şekile bakın!

Flash’ta Action Script Shadow14
Scene1’ e geri dönüp artık animasyonunuzu çalıştırabilirsiniz
https://bilir.forum.st
CoLaK
Çaylak
Çaylak

Erkek Mesaj Sayısı : 45
İş/Hobiler : Spor,Otomobil
<FONT color=orange><B><center>Ka :
Flash’ta Action Script Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Flash’ta Action Script Right_bar_bleue

Flash’ta Action Script Empty
MesajKonu: Geri: Flash’ta Action Script   Flash’ta Action Script Icon_minitime1Salı Kas. 11, 2008 11:18 pm

idare eder =)
http://www.eglenecez.com

Flash’ta Action Script
1 sayfadaki 1 sayfası