Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalLatest imagesAramaKayıt OlGökçek: Bizimki temiz, İzmir’in suyu kirli 9927radyoGiriş yap

Gökçek: Bizimki temiz, İzmir’in suyu kirli

YazarMesaj
The-PentaqraM
Adminiçe
Adminiçe

Kadın Mesaj Sayısı : 2710
İş/Hobiler : Örencii
<FONT color=orange><B><center>Ka :
Gökçek: Bizimki temiz, İzmir&#8217;in suyu kirli Left_bar_bleue70 / 10070 / 100Gökçek: Bizimki temiz, İzmir&#8217;in suyu kirli Right_bar_bleue

Gökçek: Bizimki temiz, İzmir&#8217;in suyu kirli Empty
MesajKonu: Gökçek: Bizimki temiz, İzmir&#8217;in suyu kirli   Gökçek: Bizimki temiz, İzmir&#8217;in suyu kirli Icon_minitime1Ptsi Haz. 16, 2008 12:33 pm

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, basın toplantısında musluk suyu içerek Kızılırmak suyunun temiz olduğunu yinedi. “Ben gece gündüz içiyorum” diyen Gökçek, asıl sorunun İzmir’in içme suyunda olduğunu savundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak’tan Ankara’ya getirilen suya ilişkin iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklama öncesinde, kameraların önünde sürahiye musluktan su dolduran Gökçek, duvarında “Arsenik İzmir’de, CHP Göreve” yazılı pankartın bulunduğu toplantı salonuna gelerek gazetecilerin önünde içti.

Halka haber vermeden, Kızılırmak suyunu şebekeye vermesiyle ilgili yapılan eleştirilere tepki gösteren Gökçek, “Sütten ağzımız yanınca ‘ayranı üfleyerek içelim’ dedik” diye konuştu.

TIP KURUMU’NUN BAŞKANI ANLAMAZ

Gökçek, Tıp Kurumu tarafından “Kesikköprü suyunda arsenik bulunduğu” iddialarıyla ilgili olarak “Tıp Kurumu’nun başındaki kişi bu konulardan anlayan biri değil. Bizim tesislerimizde arseniğin arıtılabileceğini bilmiyor” dedi.

ODTÜ REKTÖRÜ YALANLADI

Gökçek, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut’un açıklamalarına ilişkin olarak ise şunları kaydetti: “Bizim ODTÜ’ye analiz yaptırmadığımız doğrudur. Kimya mühendisleri ve inşaat mühendisleri odalarının yaptırdığı ve web sayfalarında yayınladıkları analizleri aldık. Biz ODTÜ verilerini tamamen buradan aldık. Montaj yok. Aslında bir dava açılacaksa bizim açmamız lazım. Çünkü biz Kimya Mühendisleri Odasının ODTÜ’ye yaptırdığı analizi kullandık. Niçin kullanmayalım? Bu analizi birebir aldım. Dava açacaksanız oraya açın. Sayın Akbulut ile telefonda ve bazı televizyon kanallarında görüştüm. ‘Medya açıklamalarımı çarpıttı. ‘Musluktan arsenik akıyor’ demedim’ dedi.”

ARSENİK ÖNEMLİ DEĞİL

Gökçek, son yaptırdıkları analizde Kesikköprü Barajı’ndaki suda bulunan arsenik oranının 12 mikrogram olduğunu, bunun da mevsimsel olarak değiştiğini söyledi. Melih Gökçek, diğer barajlarda da zaman zaman 13-20 mikrogram oranlarında arseniğe rastladıklarını kaydetti.

Kesikköprü suyunun, Ankara’nın değişik barajlarından alınan sularla karıştırılıp, arıtılarak verildiğini anlatan Gökçek, “Bu (arsenik) önemli bir olay değil. Arıtma tesisimiz çökeltme ve havalandırmayla bunu 1 mikrogramın altına düşürebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü 10 mikrograma kadar izin veriyor. Halbuki bizimki 1 mikrogramın altında. Bizim suyumuz temizdir. Gönül rahatlığıyla içilebilir. Şerefimle temin ediyorum, ben gece gündüz içiyorum. Dünyanın en zehirli suyu bile arıtılabilir. Yeter ki arıtma tesisiniz olsun” diye konuştu.

‘SU LOBİSİ VAR’

Gökçek, içme suyuyla ilgili olarak bir “su lobisinin olduğunu, bu lobinin içme sularının şüpheli hale getirip medyaya telkinlerde bulunduğuna ilişkin duyumlar aldığını” anlattı.

DAVA AÇACAĞIZ

Halkı “asılsız iddialarla” paniğe sevk edenlerin cezasız kalmaması gerektiğini, ASKİ avukatlarının bu konuda iddialarda bulunanlar hakkında davalar açmaya başladığını bildirdi.

Melih Gökçek, kamuoyunu rahatlatmak için gelecek hafta önde gelen üniversitelerden uzmanları İvedik Arıtma Tesislerine götüreceğini ve aynı anda numune aldırıp, analiz ettireceklerini bildirdi.

İZMİR’İ HEDEF GÖSTERDİ

Gökçek, İzmir’in şebeke suyundan aldıkları numuneleri incelettiğini dile getirerek, “İzmir’in çeşme suyunda Ankara’nın kinden 4 kat daha fazla arsenik bulunduğunu” iddia etti.

Gökçek, “İzmir’de Ankara’daki gibi bir arıtma tesisi bulunmadığını, çeşmeden akan arsenik nedeniyle İzmir halkının sağlığının tehlikede olduğunu” öne sürdü.

Gökçek’in açıklamaları sırasında belediye meclis üyeleri CHP’yi, sivil toplum örgütleri ve bilim adamlarını göreve çağıran dövizler açtı.

ntvmsnbc.com

Gökçek: Bizimki temiz, İzmir&#8217;in suyu kirli 287164fr8
https://bilir.forum.st

Gökçek: Bizimki temiz, İzmir&#8217;in suyu kirli
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-