Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalLatest imagesAramaKayıt OlBilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama 9927radyoGiriş yap

Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama

YazarMesaj
Bactery
Administratör
Administratör
Bactery

Erkek Mesaj Sayısı : 810
İş/Hobiler : Web
<FONT color=orange><B><center>Ka :
Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Left_bar_bleue66 / 10066 / 100Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Right_bar_bleue

Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Empty
MesajKonu: Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama   Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Icon_minitime1Perş. Kas. 20, 2008 1:23 pm

Çoğu internet siteleriyle uğraşıp php veya asp bilmeyen arkadaşın sorunudur form oluşturma. Hazır bir çok scripti bulunmakta ama yinede kendi yaptığın gibi olmuyor. Şimdi bi iletişim formu oluşturmak için ilk önce bi form sayfası oluşturup index.html yada index.htm(fazla bi fark yok) şeklinde kaydetmelisiniz. Bu formu nerden oluşturucaz derseniz Frontpage , Dreamweaver gibi programlarla çok rahat oluşturabilirsiniz. Size frontpage de form oluşturmayı anlatıcam.(eğer bildiğiniz diğer programlar varsa onlarla da oluşturabilirsiniz form sayfasını) Gerçi frontpage'in basit bi arayüzü olduğundan gayet kolaydır form oluşturma.. Form oluşturmayı şimdi resimli anlatıcam..
Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Wol_errorClick this bar to view the full image.
Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Form1(1)
Tabi ilk önce frontpage i açıp yeni bi sayfa oluşturuyoruz ve resimdeki gibi insert-form seçeneklerini izleyip forma tıklıyoruz.
Bunu yaptıktan sonra sayfamıza aşşağıdaki resim gibi bişiy ekleniyor

Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Wol_errorClick this bar to view the full image.
Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Form2

Bunu genişletmekte fayda var submit butonunun başına gelip bi kaç defa enter'a basarsak alanımız genişler.

Ordaki submit butonun ve reset butonun ne işe yaradığını herhalde biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için submit formu işlem yapacak sayfaya gönderir(basitçe) , resette formu temizler. Bunların ismini üzerlerine iki defa tıkladığımızda çıkan penceredeki Value kısımlarından değiştirebiliriz.

Evet burdan sonrası sizin ihtiyaçlarınıza kalmış istediğiniz gibi form , checkbox ekleyebilirsiniz bunun için yine insert-form seçeneklerini izleyip ordaki seçeneklerden istediğinizi ekleyebilirsiniz. Ve önüne istediğinizi yazabilirsiniz. Adı soyadı mail şeklinde istediğinizi yazabilirsiniz ve formun dizaynıda tamamen size kalmış

Yalnız burda önemli olan bi iki nokta var. Öncelikle bi textbox eklediğinizde ve onun üzerine çift tıkladığınızda ordaki name bölümü önemlidir onu kendinize göre değiştirebilirsiniz ama unutmamak kaydıyla. Çünkü bu isim bize bu formu işleyecek php dosyasını yazarken lazım olucak. Neden diye sorarsanız biraz daha açıyım. Bi form doldurulup gönder butonuna basıldığında , form bu bilgileri sunucudaki $_POST dizinine ekler ve biz bunun kullanırken atıyorum textboxumuzun ismi adi olsun

PHP- Kodu:
PHP- Kodu:
$_POST["adi"]

şeklinde çağırırız. O yüzden name kısmını unutmayın.

Bi başka nokta checkbox veya option(vs) oluştururken dikkat edilecek birşey var oda checkbox veya option işaretlendiğinde size gelecek değer(yani mailinize gelecek değer) onun yanına yazdığınız atıyorum bilgisayar kısmı değil checbox a veya option'a iki defa tıkladığınızda çıkan value kısmına yazdığınız bilgisayar yazısıdır.Yine aynı textboxlardaki gibi name kısmı bunlar içinde önemlidir.

Evet bu noktalar tüm form elemanları için önemlidir. Ve ben kendimce bir form oluşturup anlatıma devam ediyorum.

Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Form3

Yukarıdaki gibi bir form oluşturdum(kusura bakmayın biraz basit oldu Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Smile ) ve form elemanlarına ne istediğimi bana hatırlatacak isimler verdim. İşte Adınız'a adi , soyadınıza soyadi, mailinize mail checkboxlara C1 ,C2 ,C3 ve mesajınıza da mesaj adını verdim. Şimdi bu form ile işimiz bitti tabi son olarak code bölümüne girip

Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Form4

şeklindeki kodu bulup action="index.php" yapıyoruz(yada siz ne isim istiyorsanız)(bu arada frontpage bazen orayı değiştirip kaydedince sorun çıkarabiliyor öyle bi sorun olursa notdefteri ile açıp düzeltirsiniz) ve kaydediyoruz.

Şimdi bi notdefteri açın yada herhangi bi php editörü , çünkü şimdi bu formu işleyecek index.php sayfasını tasarlıyacağız.

Ne demiştik forma yazılıp gönder butonuna basıldığında veriler $_POST değişkenine yazılıyor şimdi bunları alıp değişkenlere atayalımki işimiz kolay olsun.(bu yazdığımız kodlar <?php ?> tagları arasındadır dikkat edin dışarı çıkmasın Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama Smile )

PHP- Kodu:
PHP- Kodu:
$adi=$_POST["adi"];
$soyadi=$_POST["soyadi"];
$mail=$_POST["mail"];
$C1=$_POST["C1"];
$C2=$_POST["C2"];
$C3=$_POST["C3"];
$mesaj=$_POST["mesaj"];

$gitmail="gidecek @ mail.com"; /////tabi boşluklar yok
$mailkonu="İletişim Formu"; /////bu da mailinize formun maili geldiğinde gözükecek konu

Ben gördüğünüz gibi formumda kullandığım tüm elemanların bana göndereceği değerleri buraya yazdım ve sizde aynısını yapmalısınız mesela sizde mesaj yerine adres varsa değişkenin ismini değiştirebilirsiniz ki değişken dediğim $mesaj oluyor. Tabi eğer sizde form elemanlarına verdiğiniz isimlerde farklı ise onları da değiştirebilirsiniz. Mesela

PHP- Kodu:
PHP- Kodu:
$adres=$_POST["adres"];

gibi yapabilirsiniz ve yukarıda kullandığım değişken sayısı sınırlayıcı değildir onuda belirtiyim istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz.

Atıyorum ben ad soyad mail kısmının boş bırakılmasını istemiyorum. Bunun içinde aşşağıdaki kodu uygulayacağız.

PHP- Kodu:
PHP- Kodu:
if (empty($adi) or empty($soyadi) or empty($mail)){ /*burdaki değişkenleri kendinize göre ekleyip değiştirebilirsiniz mesela or empty($adres) diyebilirsiniz*/

print ('Lütfen Adı Soyadı Maili Kısmını Boş Bırakmayınız&lt;br&gt;&lt;br&gt;'); /////bu kısma sizin mesajınız gelecek
print('&lt;a href="index.html" mce_href="index.html"&gt;Geri Dön&lt;/a&gt;'); /////////burayada gideceği adres

}

else {
///////////////////burdan sonra mailini şablonunu oluşturuyoruz

$mailicerik="Ad: $adi
Soyad: $soyadi
Maili: $mail
Almak İstediği: $C1 $C2 $C3
Mesajı: $mesaj "
; /*bu değişken mailin içeriği istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz eklediğiniz form elemanlarının değişkenlerini buraya yazmayı unutmayın*/

if(mail($gitmail,$mailkonu,$mailicerik)){

print (
'Mailiniz Başarıyla Gönderildi'); ////////buraya da mail gönderildiğinde çıkıcak mesaj yazılacak

}
}

Form oluşturma bu kadar daha sonra bu iki dosyayı ftp ye atıp kullanıyorsunuz

Kolay gelsin

index.php dosyasının tam içeriği de aşşağıda...

PHP- Kodu:
PHP- Kodu:
$adi=$_POST["adi"];
$soyadi=$_POST["soyadi"];
$mail=$_POST["mail"];
$C1=$_POST["C1"];
$C2=$_POST["C2"];
$C3=$_POST["C3"];
$mesaj=$_POST["mesaj"];

$gitmail="gidecek @ mail . com"; /////tabi boşluklar yok
$mailkonu="İletişim Formu"; /////bu da mailinize formun maili geldiğinde gözükecek konu
if (empty($adi) or empty($soyadi) or empty($mail)){ /*burdaki değişkenleri kendinize göre ekleyip değiştirebilirsiniz mesela or empty($adres) diyebilirsiniz*/

print ('Lütfen Adı Soyadı Maili Kısmını Boş Bırakmayınız&lt;br&gt;&lt;br&gt;'); /////bu kısma sizin mesajınız gelecek
print('&lt;a href="index.html"&gt;Geri Dön&lt;/a&gt;'); /////////burayada gideceği adres

}

else {
$mailicerik="Ad: $adi
Soyad: $soyadi
Maili: $mail
Almak İstediği: $C1 , $C2 , $C3
Mesajı: $mesaj"
;
if(
mail($gitmail,$mailkonu,$mailicerik)){

print (
'Mailiniz Başarıyla Gönderildi'); ////////buraya da mail gönderildiğinde çıkıcak mesaj yazılacak

}
}
https://bilir.forum.st

Bilmeyenler İçin Basit İletişim Formu Hazırlama
1 sayfadaki 1 sayfası