Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalLatest imagesAramaKayıt Ol..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::.. 9927radyoGiriş yap

..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::..

2 posters
YazarMesaj
ExaLTeD_Gs
Administratör
Administratör
ExaLTeD_Gs

Erkek Mesaj Sayısı : 2513
İş/Hobiler : Bilişim
<FONT color=orange><B><center>Ka :
..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::.. Left_bar_bleue75 / 10075 / 100..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::.. Right_bar_bleue

..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::.. Empty
MesajKonu: ..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::..   ..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::.. Icon_minitime1Paz Kas. 16, 2008 1:02 am

-Her gün Yepyeni Fıkralarla Karsınızdayım... Sizde Bildiginiz Nasrettin Hoca Fıkralarını Eklerseniz Sevinirim...

Yarasaydı, Sahibine Yarardı

At nalının insanlara uğur getirdiğine inanan biri, Hoca’ya sormuş:

- “Hocam, at nalı insana uğur getirirmiş, evin kapısına assak günah olur mu?” Böyle hurafelerin dine aykırı olduğunu her zaman anlatan hoca, bu sefer farklı bir yöntemle cevap vermiş:

- “Eğer uğur getiriyorsa, asabilirsin. Ama bence getirmez. Çünkü atlarda bir değil, dört nal olmasına rağmen şimdiye kadar bir faydası olduğunu görmedim aksine akşama kadar yediği kamçının, taşıdığı yükün ve koşturulduğu yolun hesabı yoktur.”

Hoca İle Hakim

Hoca, Sivrihisar'da hatip iken, Hakim ile kavga eder, nasılsa hakim döşeğinde ölümle pençeleşmektedir. Hocaya:

- "Gel, telkin ver", derler. O da:

- "Başka bir hoca bulun, o benimle kavgalıdır, sözümü tutmaz!"

Hepsini

Zengin bir adam Hoca’yla alay etmek için:

- “Hocam sen bu kitapların hepsini okuyor musun gerçekten?” Der. Hoca:

- “Senin kaç evin ve koyunun var?” diye sorunca, adam:

- “O kadar çok ki sayısını ben bile bilmiyorum.” Deyince Hoca cevabı yapıştırır:

- “Sen o evlerin hepsinde yaşayıp koyunların hepsini de yiyor musun?”

Kime İtimat

Hoca, altını çize çize "Hiç bir dünyevi işle iştigal etmedim" diyor ya!.. Bunu duyan ve Hoca'nın da on-onbeş horantaya baktığını bilen biri:

- “Hoca, demiş, sen bu onbeş horantaya neyle nasıl bakıyon Allah aşkına yaaav? Nereden geliyor bu değirmenin suyu?.. Hoca Talak Suresi 2. ayetin sonundan itibaren okuyarak:

- “Kim Allah'a karşı takva üzere olursa, Allah ona, darlıktan genişliğe, bir çıkış yolu ihsan eder. Bir de ona, ummadığı yerden rızık verir, Kim Allah'a tevekkül ederse, Allah ona yeter...” Diye cevap vermiş, fakat adam tatmin olmamış:

- “Hoca, amenna, amenna da... Neyinen geçiniyoooon?

Diye tekrar sormuş,. Hoca bu kez de, Zümer süresi, 36. ayetle cevap vererek;

- “Allah kuluna kafi değil mi?” Demiş, Adam yine aynı generelikle:

- “Hoca, amenna, anladık, Allah kuluna kafi de... Sen neyinen geçiniyooon?” Diye üstelemiş. Hoca da dayanamamış ve latife babında:

- “Şu kadar hanım, bu kadar hamamın var!..” Gibilerden olmayan şeylerini saymaya başlayınca adam:

- “Hah, demiş şimdi oldu işte canım!..” Deyince, Hoca'nın tepesi atıvermiş:

- “Allah'a itimat etmiyon, hana hamama itimat ediyon sen! Çabuk, imanını tazele hergele!..

Kenefte Sakız Çiğnemek

Hoca'ya birisi gırgır olsun diye:

- “Hoca, demiş, ben kenefte bile sakız çiğnerim! Bunun kitapta yeri var mı? Hoca, bu zevzek zirzobu bozmamak için:

- “Bak oğlum, demiş, bunu bir daha yapma!”

Fakat, zirzop:

- “Anladık Hoca da... Sen bunun yerini kitap da gördün mü görmedin mi? Diye yılışınca, Hoca:

- “Hayır oğlum, demiş, ben görmediğim şeyi gördüm diyemem. Ama seni öyle kenefte sakız çiğneyerek çıkarken görenler, oraya ettiğin şeyi yediğini zannederler!
https://bilir.forum.st
The-PentaqraM
Adminiçe
Adminiçe

Kadın Mesaj Sayısı : 2710
İş/Hobiler : Örencii
<FONT color=orange><B><center>Ka :
..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::.. Left_bar_bleue70 / 10070 / 100..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::.. Right_bar_bleue

..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::.. Empty
MesajKonu: Geri: ..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::..   ..::NASREDDİN HOCA FIKRALARI::.. Icon_minitime1Paz Kas. 16, 2008 9:30 am

muhaha süper
https://bilir.forum.st

1 sayfadaki 1 sayfası