Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalLatest imagesAramaKayıt Ol* H Z . İSMAİL * 9927radyoGiriş yap

* H Z . İSMAİL *

YazarMesaj
||>>B-u-R-a-K<l
Moderatör
Moderatör
||>>B-u-R-a-K<l

Erkek Mesaj Sayısı : 182
<FONT color=orange><B><center>Ka :
* H Z . İSMAİL * Left_bar_bleue15 / 10015 / 100* H Z . İSMAİL * Right_bar_bleue

* H Z . İSMAİL * Empty
MesajKonu: * H Z . İSMAİL *   * H Z . İSMAİL * Icon_minitime1Salı Haz. 10, 2008 11:49 pm

* Hz. İsmailin hikayesi
İsmail aleyhisselam, Şam diyarında Filistin, Suriye doğdu. Babasi İbrahim aleyhisselam, Allahü Tealanın emriyle, annesi Hacer Hatunla birlikte Mekkeye götürdü . Yanlarına bir miktar yiyecek ve su ile birlikte şimdiki Kâbenin bulunduğu yere bırakarak Şama döndü. Bir rivayete göre İbrahim aleyhisselam Hacer Hatunu Kâbenin bulunduğu yere bırakınca o Sen bizi kime bırakıyorsun. Bize kim bakacak ? sorusuna İbrahim aleyhisselamBen sizi Allaha bırakıyorum demiştir. Hacer Hatun bunu duyuncaO zaman işini yaptıysan gidebilirsin demiştir. Hacer Hatun su ararken, şimdiki zemzem kuyusunun yerinde yatan İsmail aleyhisselam tepindi. Hacer Hatun oğluna su verebilmek için yedi kez Safa ile Merve arasında koşuştu ise de su bulamadı. O zaman ayaklarını vurduğu veya Cebrail aleyhisselam ın vurduğu yerden Zemzem suyu çıktı. Hacer Hatun burada yaşarken, Yemen tarafından Cürhüm kabilesi gelip Mekkenin bulunduğu yere yerleştiler.

* İsmail aleyhisselamın kurban edilmesi
Hz. İbrahim bir ara bir rüya gördü. Bu Yüce Allahın bir vahyi idi. Ona oğlu İsmaili kurban etmesi emrolunmuştu. Bunun üzerine henüz 12 yaşında bulunan Hz. İsmaili, Mekkede Sebir dağının eteğinde tenha bir yere götürdü. Onu Allah rızası için kurban etmek istiyordu. İsmail aleyhisselam da Babacığım , emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulursun diyordu. Bu Allah yolunda fedâkarlığın en yüksek bir nişanı idi . Ama, Allahü Teâlâ rüyasında sadakat göstermesi üzerine ona bir koç ihsan buyurdu. İsmail aleyhisselam böylece kurban edilmekten kurtuldu. Kurban bayramını da biz müslümanlar da vaka yüzünden ihya etmekteyiz. Halilullahın hangi oğlunu kurban ettiği kesinlikle bilinmemektedir. Kuranı Kerimde sadece oğlunu kurban ettiği belirtilmektedir Babasıyla beraber yürüyüp gezecek çağa erişince Yavrucuğum ! Rüyada seni bogazladığımı görüyorum bir düşün ne dersin ? dedi. O da cevaben Babacığım ! Emrolundugun şeyi yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulursun, dedi . Fakat cumhura göre kurban edilen çocuğun İsmail aleyhisselamın olduğu kanaatindedir. Bazı müfessirlere göre ise İsmail aleyhisselamın değil de İshak aleyhisselamın kurban edildiğini öne sürmektedirler. Yalnız, bu fikri Israilogulları da söylemektedirler.

* İsmail aleyhisselamın peygamberliği
Hz. İsmail gençlik çağına gelince, Cürhümlülerden iki defa evlendi . Daha sonra tekrar Mekkeye gelen İbrahim aleyhisselamla birlikte Kâbei Muazzamayı inşâ ettiler ve hac ibadetini yaptılar . İsmail aleyhisselam Yemen kabilelerine Cürhüm kabilesi ve �Amalika denilen eski bir kavme peygamber olarak gönderildi. İnsanlara babası Hz. İbrahime bildirilen dinin hükümlerini tebliğ etti ve daveti 50 yıl sürdü. Buna rağmen malesef pek az kimse iman etti. İshak aleyhisselamı yanına davet edip kızını onun oğlu İlyasa nikahla dive bazı vasiyetler de bulundu. Babası İbrahim aleyhisselamın ölümünden 40 sene sonra , 133 veya 137 yaşlarında iken Mekkede vefat etti. Ekseri rivayete göre Mescidi Haramda Kabei Muazzamanın kuzey duvarı önünde bulunan Hatim denilen yere defn edildi. İsmail aleyhisselamın 12 oğlundan çoğalan torunları zamanla Arabistan Yarımadasının her tarafına yayıldılar. Peygamber efendimizin 20. dedesi Adnan ile İsmail aleyhisselam arasında 30 baba vardı . Peygamberimiz efendimiz de bir Hadisi şerifinde
* Allahü Teâlâ Ademoğullarından İsmaili seçti. İsmailin evlâdından oğullarından Kinaneyi, Kinaneoğullarından Kureysi seçti ve ayırdı. Kureyşten Haşimoğullarını, Haşimoğullarından da beni seçti ve ayırdı *
buyurmuştur..

Kaynak :
* Peygamberler Tarihi
* Kadizâde

* H Z . İSMAİL *
1 sayfadaki 1 sayfası